Fowler, T.A. - Dobro susjedstvo

on Utorak, 12 Listopad 2021. Posted in Noviteti

Fowler, T.A. - Dobro susjedstvo

Pripovijedana iz višestrukih perspektiva, Dobro susjedstvo iznimno je važna priča koja postavlja mnoštvo suvremenih i aktualnih tema po pitanju društvenog staleža, rase,ekologije, međuljudskih odnosa i poštovanja te nudi surov i realan prikaz naše svakodnevnice.

U Oak Knollu, usko povezanom susjedstvu u Sjevernoj Karolini, profesorica šumarstva i ekologije, strastvena i politički angažirana Afroamerikanka Valerie Alston-Holt, odgaja svojeg bistrog i muzički talentiranog sina miješane rase. Xavier bi na jesen trebao upisati prestižni konzervatorij te se Valerie, nakon niza godina bivanja samohranom majkom, suočava s mišlju da će njezino gnijezdo uskoro ostati prazno. No unatoč običnim životnim nedaćama, sve se nekako kreće ustaljenim tokom, sve dok se u susjedstvo ne doseli obitelj Whitman – iznimno tradicionalna bijela obitelj, prepuna novca, ambicija i uzburkane prošlosti.
Zahvaljujući uspješnom lokalnom biznisu, Brad Whitman postaje neka vrst zvijezde u gradskim krugovima. Kuća u koju useljava ostvarenje je snova za njega i njegovu suprugu, no u potpunosti su nesvjesni činjenice da se njihov prosperitet gradi na „leđima“ okolne flore koja počinje propadati pod težinom modernizacije i izgradnje, uključujući i prekrasan hrast kojeg je Valerie zasadila povodom rođenja svojeg sina jedinca. Polemika koja pritom nastaje povlači za sobom niz ekoloških, rasnih i spolnih pitanja te će iznjedriti kobne posljedice.