Franzen, J. - Kraj kraja Zemlje

on Srijeda, 16 Prosinac 2020. Posted in Noviteti

Franzen, J. - Kraj kraja Zemlje

Franzenova posljednja esejistička knjiga donosi izbor iz tekstova na prvi pogled prilično različitih, no jasno uvezanih voljom da se beskompromisno uhvati u koštac s temama koje pisac smatra presudno važnim bilo za njega osobno, književnost kao njegovo primarno područje djelovanja, ili za svijet i društvo danas. Bilo da piše o mladalačkom iskustvu s New Yorkom, poznatim i manje poznatim kolegama piscima, posljedicama klimatskih promjena ili pticama – u čijem znaku stoje mnoge stranice ove knjige – Franzen uvijek demonstrira stilsku preciznost, tematsku aktualnost, oštrinu zahvata i specifičan, često samoironičan humor na koje nas je do sada navikao.

Kraj kraja Zemlje knjiga je čvrsto ukorijenjena u sadašnjost, ali pogleda upravljenog u ono buduće, koje uvelike ovisi o našem djelovanju i osobnoj odgovornosti pojedinca. Utoliko ona računa na aktivnog, dosljednog čitatelja spremnog uhvatiti se u koštac s posljedicama pročitanoga.