Klinger, W., Kuljiš, D. - Titov tajni imperij

on Četvrtak, 06 Veljača 2020. Posted in Noviteti

Klinger, W., Kuljiš, D. - Titov tajni imperij

Knjiga Williama Klingera i Denisa Kuljiša „Titov tajni imperij", iz poglavlja u poglavlje portretira Tita i kao jednog od najvažnijih gospodara ne samo jugoslavenskih komunističkih pogona nego i KP Italije i KP Francuske, sa svjetskim referencijama davno prije nego što je postao jedan od vođa pokreta nesvrstanih.

Premda ga autori u svojem djelu izričito ne formuliraju, očituje se njihov moralni sud po kojem većina Titova autokratskog, diktatorskog djelovanja ne može proći. Ali ako se on ne mjeri, u prvom redu, tim kriterijem nego se ocijeni po političkim sposobnostima, te prema vještini preživljavanja u ekstremnim povijesnim okolnostima, onda ćemo, kao u ovoj knjizi, dobiti neku vrstu pustolovne biografije gdje su događaji vidljivi, premda ne i uvijek na zadovoljavajući način motivirani, ali je njihov pokretač, na neki način, uvijek u pozadini, katkad čak i odsutan.