Larson, E. - Dobar i zao

on Ponedjeljak, 20 Prosinac 2021. Posted in Noviteti

Larson, E. - Dobar i zao

Prvoga dana premijerskog mandata Winstona Churchilla Adolf Hitler napao je Nizozemsku i Belgiju. Poljska i Čehoslovačka već su pale, a do izvlačenja vojnika iz Dunkerquea ostala su samo dva tjedna. Idućih dvanaest mjeseci Hitlerove će bombe ubiti 45 000 Britanaca. Churchill sve t vrijeme mora držati zemlju na okupu i uvjeriti američkoga predsjednika Franklina D. Roosevelta da je Britanija dostojan saveznik – spreman boriti se do kraja. U knjizi Dobar i zao Erik Larson čitateljima je filmskom uvjerljivošću pokazao kako je Churchill poučio britanski narod “vještini neustrašivosti”. Priča je to o odvažnoj političkoj kocki i intimnoj obiteljskoj drami, a mjesto radnje Churchillova premijerska ladanjska kuća Chequers, ratno utočište Ditchley, kamo sa svitom odlazi kad je Mjesec pun, a opasnost od bombardiranja najveća i, naravno, Downing Stree 10 u Londonu. Oslanjajući se na dnevnike, izvorne arhivske dokumente i nekoć tajna obavještajna izvješća (neka tek nedavno objavljena), Larson baca novo svjetlo na najmračniju godinu Londona prateći svakidašnja iskustva i doživljaje ne samo Winstona Churchilla nego i njegove obitelji: supruge Clementine, najmlađe kćeri Mary kojoj smeta pretjerano zaštitničko ponašanje roditelja, sina Randolpha i njegove lijepe nesretne supruge Pamele, Pamelina tajnog ljubavnika, naočita američkog izaslanika, te savjetnika iz Churchillova “Tajnog kruga” kojima se najtežim trenucima okreće.