Murata, S. - Žena iz prodavaonice mješovite robe

on Utorak, 28 Rujan 2021. Posted in Noviteti

Murata, S. - Žena iz prodavaonice mješovite robe

Keiko Furukura neobična je tridesetšestogodišnja tokijska prodavačica koja živi sama i nikada nije bila u romantičnoj vezi. I sasvim je zadovoljna. Nikada se nije uklopila ni u svoju obitelj, ni u školu, ali kad u osamnaestoj godini počinje raditi u lokalnoj prodavaonici, pronalazi mir i svrhu svom životu jer tamo, kao nigdje drugdje, razumije pravila socijalne interakcije i manje-više uspješno igra ulogu "normalne osobe". Poslovođe dolaze i odlaze, ali Keiko ostaje u trgovini osamnaest godina i vrlo je sretna. Međutim, ljudi koji su joj bliski, od obitelji do suradnika, sve više je pritišću - jer koliko u suvremenom društvu vrijedi mlada žena koja nema ni profesionalne ambicije ni želju za udajom?

Žena iz prodavaonice mješovite robe sjajan je prikaz jedne neobične psihe i svijeta skrivenog od pogleda. Iako urnebesno duhovit, čudnovat i pitko napisan, roman daje ironičan i oštar pogled na suvremenu radnu kulturu, konzervativno razmišljanje i rodne uloge te slavi tiho junaštvo žena koje prihvaćaju cijenu da budu svoje.