Velton, S. - kupina i divlja ruža

on Srijeda, 15 Srpanj 2020. Posted in Noviteti

Velton, S. - kupina i divlja ruža
Roman Kupina i divlja ruža prvi je roman Sonie Velton, a nadahnut je stvarnim likovima te povijesnim događajima.
Kad Esther Thorel, supruga hugenotskog tkalca svile, spasi Saru Kemp od javne kuće, uvjerena je da postupa u skladu s Božjom voljom. Sara ne vjeruje da je bolje biti sluškinja nego bludnica, ali je mogućnost da umakne gramzivoj gospodarici predobra da bi je odbila.
U visokoj kući Thorelovih u Spitalfieldsu, čiji tavan ispunjava neobičan ritam tkalačkog stana, dvije žene uspostavljaju zbunjujuće prijateljstvo. Fizička prisnost kupanja i odijevanja nije u skladu sa stvarnošću: Sara prezire sljepoću svoje gospodarice za licemjerje njezinog kućanstva, a Esther je previše zaokupljena vlastitim tajnama da bi u Sari vidjela bilo što osim još jednog načina da pokaže milosrđe.
Estherinu pozornost privlači svila. Godinama je slikala uzorke, sanjajući da će ih njezin suprug jednoga dana istkati te pretvoriti u stvarnost. Kad se on nasmijao njezinoj ambiciji, Esther je nesvjesno pokrenula niz događaja koji će promijeniti sudbinu čitavog kućanstva Thorelovih te postaviti scenu za konačan obračun između nje i Sare.